Witajcie na wyspie Skopelos.

cropped-Bez-nazwy-2.png

Skopelos jest najbardziej zieloną wyspą Grecji. Ponad 70% wyspy pokrywa dziko rosnący las sosnowy, a reszta to gaje oliwne mieszkańców wyspy.

Piękno i urok tej wyspy to połączenie zieloności lasu sosnowego, jego aromatu z lazurowym kolorem morza. Bez wątpienia można tę wyspę nazwać rajem.

Tu natura przeplata się z wyspiarskimi białymi domkami, z historią i mitologią. Natura rządzi się tu swoimi prawami, nawet najbardziej nieprzyjazny skrawek skały porasta roślinność. Lasy są gęste i obficie porośnięte. Jest to raj dla wolno pasących się kóz. To jedyna w swoim rodzaju rasa o brązowym umaszczeniu.

Wyspa zachwyci was różnorodnością i pięknem plaż. Każda z plaż jedyna i niepowtarzalna. Uroku wyspie prócz lazurowych plaż dodają rozsiane po całej wyspie kapliczki, kościółki i klasztory. Miejsc do odwiedzenia całe mnóstwo. Na wyspie spotkać można prócz sosny, drzewa śliw, fig, kasztanów, migdałów, cytryn i pomarańczy. Wyspa to raj dla botanika i zielarza, spotkać można takie zioła jak rozmaryn, oregano, szałwia, tymianek, dzika mięta czy anyż.

Skopelos to wyspa gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą, wyspa której nie zniszczyła jeszcze komercja. Łodzie rybackie każdego ranka przywożą do portu świeże ryby, rodzinne tawerny serwują lokalne dania których przepisy z pokolenia na pokolenie były przekazywane . Oto cały Skopelos.

Położenie wyspy: Skopelo jest stolicą wysp na Północnym Morzu Egejskim. Inne zamieszkane wyspy to Alonisos, Skiathos i Skyros. Jest drugą co do wielkości wyspą zaraz po Skyro. Geograficznie należy do rejonu Thessalia(wolos).
Ludność wyspy to: ok 4960 0sób (2011)
Powierzchnia wyspy to: 96km2, długa na 17km a szeroka na 8 km.
Najwyższy szczyt to: Delfy-680m i Paluki 566m.
Wybrzeże wyspy jest skaliste z mnóstwem zatok.

Na wyspie prócz miasteczka o tej samej nazwie co wyspa-Skopelos, są też inne jak Glossa, Neo Klima(Elios), Palio Klima i Lutraki.

MIASTO SKOPELOS

img00009Miasto jest widowiskowe. Wita podróżnych wpływających do portu. Kamienne uliczki wiją się wokół białych domów, by zbiec do portu. Olbrzymia liczba małych kapliczek, kościołów połączona z kwitnącymi bukabilia i jaśminem wprawia w zachwyt i nadaje specyficzny charakter temu miejscu.

Odniesieniem i symbolem historii Skopelo jest(panagia tou pyrgou) kościół widoczny na końcu portu, majestatycznie wznoszący się na skale. Po drugiej stronie portu znajduje się Asklipio – archeologicznie udokumentowane początki zabudowy na wyspie. Spacer po mieście najlepiej zacząć od portu. Spacerując wzdłuż portu po prawej stronie widać morze z malowniczymi łodziami rybackimi kołyszącymi się na falach. Uderza duża ilość jachtów – niektóre z nich są do wynajęcia. Po lewej stronie turystów witają kawiarnie, sklepiki z pamiątkami, małe restauracje – tawerny. Na końcu portu znajduje się tzw. „stary port” – to tu jeszcze kilka lat temu cumowały statki pasażerskie. Jest tam pomnik marynarza ze Skopelos. W starym porcie widnieje majestatyczny kościół zbudowany na skale – to „panagia tou pyrgou”.

Z placu kościelnego rozciąga się przepiękny widok na morze, w oddali podziwiać można Alonisos, zaś tuż u podnóża widać Hadulę – to duża skała zatopiona w morzu. Legenda głosi, że imię swe wzięła –Hadula – od dziewczyny, która siedziała na tej skale i wypatrywała ukochanego wracającego z morza. Zrozpaczona, bo ukochany nie wracał rzuciła się z tej skały i utonęła. Spacer należy kontynuować schodami w górę. Po drodze mijając malownicze kapliczki dotrzeć można do zamku- „kastro”. To są resztki murów obronnych z ok. XIII w i najstarsza cześć zamieszkana przez wyspiarzy. Kastro – zamek to przepiekne miejsce, idealne by podziwiać wschody słońca. (Wschód po grecku to anatoli), na zamku znajduje się lokal o takiej nazwie. Otwarty wieczorami serwujący greckie przysmaki i czarujący muzyką grecką – rebetiko. Niesamowite wieczory przy greckim winie i z muzyką grecką na długo pozostaną w pamięci turystów.

Aby lepiej poznać charakter wyspy trzeba się zgubić pośród kamiennych uliczek. Miasto jest zbudowane na stoku góry, co sprawia wrażenie wspinaczki uliczkami. Zachwyca architektura wyspy, małe białe domki przyklejone jeden do drugiego, małe podwóreczka zasypane zielenią bukambili, jaśminu, drzew cytrynowych czy krzaków bazylii w doniczkach na oknach. Przepiękny kontrast kolorów. Tradycyjnie wyspiarze malują okiennice na brązowo, ale to się zmienia – zobaczyć można niebieskie, zielone… To co zachwyca podczas spaceru uliczkami to ilość kościołów i malowniczych kapliczek. Ocenia się ze miasteczko ma ok 42 kościołów i kapliczek a cała wyspa ponad 400. Wyspiarze są bardzo religijni i bardzo o nie dbają.

W jednej z uliczek odnaleźć można muzeum laograficzne. Wyspiarze zebrali tam przykłady swojego istnienia na wyspie. Wielką atrakcją i pokazem kunsztu wyspiarzy są ręcznie szyte stroje weselne i zaręczynowe. Znajdują się tam też przedmioty codziennego użytku.

Chodząc uliczkami odwiedzić można sklepy z pamiątkami, małe i większe restauracje, kawiarnie, bary, cukiernie, piekarnie – Skopelos zachował tradycje kulinarne. Prawie wszędzie można rozsmakować się w zwiniętym w ślimaka i nadzianym serem ciastkiem, spróbować kozich serów, koziny, owoców morza, czy degustować lokalne wino.

Z drugiej strony portu, za przystankiem autobusowym i przystankiem taxi jest rozwidlenie dróg które poprowadzi na przepiękny spacer brzegiem morza. Restauracje widać po prawej stronie natomiast po lewej plażę i morze. Tu też znajdują się wykopaliska starożytnego uzdrowiska – Asklipio.

Ta droga to spacer po wzgórzu „paluki”,skąd roztacza się przepiękny widok na miasteczko. Wytyczone ścieżki spacerowe doprowadzą do klasztorów(to kilkugodzinny spacer). Klasztory na wzgórzu to: Ewangielisrias, Prodromu,Agias Varvaras, Sotiros, a kościoły to: agios taksiarxis, agias annas, agias triados. Dwa kilometry od miasteczka kierując sie drogą asfaltową – wyjazdową z miasteczka, kierunek Panormos-Glossa dotrzeć można do „Episkopi”. Przypomina budowlę zamkową z kamieni. Została zrujnowana najazdami Barbarossy w 1538. Teraz znajduje się tam mały kościółek. Odbywają się tam prywatne msze i śluby.

Jadąc czy kontynuując spacer tą drogą, w odległości 4 km od miasteczka, wysoko widać kościół Agios Reginos. Agios oznacza po grecku święty, Reginos- to greckie imię, więc ten Święty Reginos jest patronatem tej wyspy. Był on jednych z duchownych, który chciał zakorzenić chrześcijaństwo i pozbyć się z wyspy zabobonnych kultów w IV wieku. Stracił przez to głowę. Uznany został za Świętego. Jego szczątki znajdują się w kapliczce tuż przy kościele. Kościół zbudowany został w 1728 na gruzach bizantyjskiego klasztoru, odrestaurowany w 1960 roku.

KLASZTORY

img00005To jak bardzo religijni są mieszkańcy wyspy można ocenić po ogromnej  ilości kościołów i kapliczek. Na wyspie są 24 klasztory i aż trzy z nich to klasztory z epoki bizantyjskiej.

Będąc w porcie i patrząc na wzgórze, dostrzec można niektóre z tych klasztorów. Są tam wytyczone ścieżki piesze i można dojść do nich wszystkich. To całodniowa wyprawa na pieszo.

Klasztor Agia Barbara – zbudowany w XVII w, to przykład obronnej architektury, przypomina swoja budowa zamkowe mury. Posiada jeden z najstarszych ołtarzy na wyspie.

Klasztor Prodromu – znajduje się niedaleko klasztoru Agia Barbara, na szczycie wzgórza Paluki. Uwagę przykuwa ołtarz, który składa się z dwóch części. Jedna z nich pochodzi z XIV wieku , a druga z XVIII w. Są tam obrazy z XVIII wieku, a freski na ścianach z wieku XIV.

Klasztor Ewagelistria – znajduje się na stoku wzgórza, roztacza się stamtąd przepiękny widok m.in na miasto. Przypomina twierdzę, zbudowany tak żeby oprzeć się napaściom piratów. Odrestaurowany w 1712 przez rodzinę Dapote, po cudzie który przeżył. Znajdują się tu obrazy z XIV w., ołtarz jest zdobiony złotem. W klasztorze znajdują się dwie ołowiane pieczęcie z roku 1804.

Klasztor Metamorfosios tou Sotyras – zbudowany naprzeciwko klasztoru Prodromu. Uważany jest za najstarszy tego typu budynek na wyspie i ocenia się, że powstał pod koniec XV w. Ołtarz jest z XVI w. Klasztor posiada kamienną posadzkę. W 1821 był schronieniem dla mnichów z Agio Oros.

Klasztor Agios Reginos – znajduje się przy wyjeździe z miasteczka, ok 4 km. Zbudowany w 1728. Tu znajdują się szczątki Świetego Regina z IV w. Należy nadmienić że Agios Reginos to patron miasta Skopelos.

Klasztor Agios Taxiarhis w Glossie znajduje się przy drodze na plażę Perivoliou. Zbudowany w XVII w. na gruzach przedchrześcijańskiej budowli. Klasztor ten wpisał się w historię Glossy.

 

Klasztory porozrzucane są po całej wyspie. Ciekawostką jest, że zaledwie kilka zamieszkują mnisi czy siostry zakonne. Otwierane są zazwyczaj w dzień swego święta.

KOŚCIOŁY I KAPLICZKI

img00011Którąkolwiek uliczkę wybrać na pewno trafi się na kościół. Na wyspie jest 360 kościołów i kapliczek. Oto kilka z najważniejszych;

Kościół pod wezwaniem Chrystusa(Ieros Naos Gennisios tou Xristou)- znajduje się u podnóża zamku. Ołtarz kościoła pochodzi z 1765 roku, historyczne znaczenie ma dzwon kościoła. Dzwon jest podarunkiem Alexisa Orlofa za współpracę wyspiarzy w potyczkach morskich Cesme, gdzie pokonano Turków w 1770 roku.

Kościół Faneromeni- znajduje się uliczkę wyżej od portu, posiada wieżę – dzwonnicę z zegarem. Zbudowany w XVI w, posiada obrazy i ołtarz z XVII w.

Kościół – Panagia tis Elevterotrias – zbudowany w XVIII w. Posiada przepiękny ołtarz, na podziw zasługują fragmenty bizantyjskich rzeźb.

Kościół – Agios Mihalis – znajduje się pod zamkiem, ołtarz jest z XVII w. We wnętrzu widnieją przepiękne obrazy i wbudowane w ściany 5 rzymskich sarkofagów.

Kościół – Ieros Naos ton Agion Apostolon(vrahos) – znajduje się nad portem, tuż przy urzędzie miasta (dimarxeion) na dużej skale, dotrzeć tam można wspinając się po schodach. Zbudowany został w XI w na miejscu świątyni bogini Ateny. Freski i ołtarz pochodzą z XVI w.

Kościół – Panagia tou Pyrgou – jeden z najbardziej malowniczych i najbardziej znanych kościołów na wyspie. Wybudowany na skale kościół zachwyca i nadaje charakter miasteczku. Znajduje się na końcu portu. Trudno go przegapić. Ołtarz pochodzi z XVII w. W środku znajduje się obraz znaleziony w morzu.

Kościół- Ieros Naos Agiou Athanasiou na zamku – znajduje sie w obrębie zamku, zbudowany w XI w i jest to pierwszy zbudowany kościół na wyspie.

Kościół – Panagia i Polemistria – znajduje się na drodze która prowadzi do „Pevkia”. Zbudowana na ruinach starożytnej świątyni Ateny, gdzie na ścianach tkwią szczątki tejże świątyni.

Kościół Agios Ioannis sto Kasrti – znajduje się tuz przed miasteczkiem Glossa ok 6 km. Zbudowany na skale kościół ma swą historię, otóż każdego wieczora wracający z połowu rybak widział światło na szczycie skały. Ukazana we śnie postać powiedziała mu o obrazie na którym widniał Iwannis Prodromou. Zabrał ten obraz, ale obraz powracał w tajemniczy sposób na skałę. Wybudowano tam kościół, który od zawsze budził podziw. Na skałę prowadzi 106 stopni schodów. Malowniczo usytuowany kościół ma przepiękny widok ze szczytu.

Trzeba wspomnieć, że swą popularność dał mu film „Mamma mia”, gdzie nakręcono romantyczny ślub bohaterów.

MUZEA

img00037Muzeum folklorystyczne (laografiko mouseio) – znajduje się w jednej z uliczek Skopelos. Budynek, w którym jest muzeum to jeden z najstarszych budynków w mieście(1765), jest to darowizna dla miasta od rodziny Hatsistamati-Nikolaidi. W roku 1971 odrestaurowany. Znajdują się tam zbiory i wystawy tradycyjnych, miniatury statków, jak również bogata wystawa fotograficzna.

Dwór Vakratsa (arxondiko Vakratsa)- podarunek dla gminy od lekarza Antigoni Vakratsa. Znajduje się w centrum miasteczka, 50 m od portu. Dworek Vakratsa to dwupiętrowy budynek z dużym podwórzem i piwnicą. Tu czas zatrzymał się w XIX w.
Muzeum historii Skopelos (mouseio istorias skopelou)- to dom jednego ze znanych pisarzy Pavlos Navara. Ten dom to przykład macedońskiej architektury. Od roku 1965 jest uznany za pomnik.

Muzea w Glossie:
Pinakothiki tou naou – to zbiór 42 obrazów, podarunek Aleksandra Sideri, jednego z bardzo docenianych artystów.
Folklorystyczne Muzeum (Laografiko Mouseio) – znajduje się naprzeciwko „pinakothiki”, architektura budynku, w którym się znajduje przenosi turystę w inną epokę. Muzeum to można podziwiać ze względu na charakter zbiorów i przedmiotów codziennego użytku, strojów ludowych i fotografii.

Strój tradycyjny Skopelo jest jednym z barwniejszych i bardzo widowiskowych strojów. Jest piękny, ręcznie wyszywany z drogimi ozdobami a jednocześnie ciężki i niepraktyczny. Wyspiarka ubierała się jak królowa, skrzętnie ukrywając swoją sylwetkę pod kilogramami materiału. Z biegiem czasu tradycyjny strój stał się strojem ślubnym dla wyspiarek. Występują jeszcze inne tradycyjne stroje, które były przeznaczone do codziennego użytku, różne dla mężatek i panien.

POMNIKI I ARCHEOLOGIA

Asklypio – archeologiczne wykopaliska, znajdują się na przybrzeżnej trasie w kierunku „Paluki”, 10 minut spacerem od portu. Jest to jedno z najcenniejszych wykopalisk w obrębie Vories Sporades(Północne Sprades). Jest to świątynia poświęcona bogowi medycyny- Asklipion. Ocenia się, że wykopaliska pochodzą z IV w p.n.e. W roku 1961 odkryto mury tych budowli, a później miejsca z ceramiką. Odnaleziony napis¨ ΑΣΚΛ’’i położenie świątyni doprowadziło archeologów do wniosku, że chodzi o świątynię Asklipion.

Zamek Skopelu (Kastro Skopelu) – jest początkowym miejscem zamieszkania wyspiarzy. Wtedy Skopelos nazywano Peparythos. To co ocalało z Zamku to kawałki murów obronnych budowli. Ocenia się że to bizantyjska budowla obronna. Na przełomie wieków resztki budowli były odrestaurowane i przeszły wiele zmian w XIII w.
Obecnie Zamek jest przebudowany i zamieszkany, mimo to, nadal można podziwiać stare mury obronne. Zwiedzanie Zamku najlepiej zacząć od starego portu, schodami w górę przy Panagitsa tou Pyrgou.

Episkopi – to budowla której przeznaczeniem miało być miejce pobytu episkopa wyspy. Budowla kamienna, przypominająca mur obronny, w środku mieścił się kościół(1078). Nigdy tak naprawdę nie ukończona z powodu najazdów Barbarosy. Episkopi zbudowana jest na zamku bizantyjskim, ktory z kolei był zbudowany na ruinach starożytnej świątyni.

Sedukia – to miejsce na wzgórzu Karya, są to trzy starożytne groby wykute w skale z kamiennymi płytami. Legenda mówi, że za czasów pirackich były chowane tam skarby piratów. Można wybrać się tam pieszo, samochodem lub skuterem. Podróżując, nie można zapomnieć o wodzie pitnej i ubraniu ochronnym przed słońcem. Zachwyca przepiekny widok z tego szczytu na Alonisos, w pogodne dni widoczny będzie też Agios Oros-Halkidiki.

Drakodoskisma – mieści się pomiędzy Stafilos a Agnondas. Trudne do znalezienia, ponieważ brakuje tablicy informacyjnej dotyczącej miasta. Historia wyspy mówi, że Reginos polował na smoka.Polowanie skończyło się w Drakodoskisma, gdzie smoka zabito i spadł w morze, wyrywając wielki odlamek skały. Po tym czynie Reginos został Świętym. Miejsce budzi respekt ze względu na wzniosłą historię wyspy, ale również jest bardzo widowiskowe. To piękne miejsce na brzegu klifu, gdzie morze wdziera się w głąb lądu. Zapiera dech w piersiach wysokość na jakiej można podziwiać morze na dole.

Stafylos – tu odnaleziono grób i miecz starożytnego Peparythos (Skopelos)

Panormos – znajdują się tu starożytne mury obronne Akropolis. Prowadzą one do jaskini Panos. Niestety niedostępne do zwiedzania. Prywatni właściciele działek odgrodzili dostęp dla turystów.

Selinunda – archeologiczne odcinki murów obronnych, znajdują się w Lutraki koło Glossy. Szacuje się, że pochodzą z V w. Znajduje się tam mozaikowa podłoga z okresu rzymskiego, obecnie zalana przez morze.

Pyrgi Skopelu – archeologiczne mury które ochraniały godpodarstwa wiejskie. Znajdują się w północnej części Glossy.

Faros (latarnia morska) – znajduje się 10 km od Glossy. Zbudowana została w 1889r i na początku funkcjonowała na ropę, w okresie II Wojny Światowej nie funkcjonowała. Zaczęła działać ponownie w 1944 r. Od 1984 pracuje na prąd, a od 1989 automatycznie, bez udziału człowieka. Od 1996 uznano latarnię pomnikiem. Wieża latarni to 14 m, a z kopuła ma 17,8 m.

INNE WIOSKI NA WYSPIE:

LOUTRAKI – to jeden z trzech portów jakie posiada Skopelos. Jest pierwszym, który wita przybyszów ze Skiathos. Swą nazwę zawdzięcza łaźniom z epoki rzymskiej,”loutra”z greckiego znaczy łaźnie.
Całe miasteczko jest zbudowane na starożytnych ruinach miasteczka Selinundas, które jak mówi mit zniknęło z powierzchni ziemi w jedną noc poprzez uderzenie wielkiej fali morskiej. W porcie mieści się kościół Agios Nikolas, który zbudowany został na ruinach świątyni bizantyjskiej z VII w.

ELIOS(NEO KLIMA) – jest młodym miasteczkiem. Zbudowane z potrzeby mieszkańców Palio Klima, których domy uległy i były bliskie zawalenia po trzęsieniach ziemi i usuwających się gruntach. Zbudowane u podnóża najwyższego szczytu wyspy „Delphi”. To miasteczko nadmorskie, gdzie prócz łódek rybackich znajduje się port jachtowy z mnóstwem jachtów. Miasto posiada kilka restauracji, bez trudu można znaleźć pokój czy hotel na spędzenie swych wakacji. Spokojne miejsce wypoczynku, gdzie plaże są na wyciągnięcie ręki. Prawa strona Elios to duża, piaszczysta plaża, zorganizowana w leżaki i parasole. Lewa strona to malownicza plaża Hovolo, dzika z przepięknym lazurowym kolorem wody, czyli perfekcyjne miejsce do nurkowania.

PALIO KLIMA – jest to miasteczko, tuż za Elios. To tu trzęsienia ziemi w latach 50 -tych zmusiły mieszkańcow do przesiedlenia i zbudowania obecnego Elios-Neo Klima. W miasteczku kościół Agios Anargyros od 1828 patronuje nad mieszkańcami. Obecnie jest zamieszkane przez cudzoziemców, którzy wykupili stare ruiny i zachowując charakter miasteczka odbudowali swe domy. Palio Klima to mała perełka architektoniczna. Trzeba wiedzieć że zakazany jest wjazd samochodem do miasteczka. Auta zostawiane są na głównej drodze a spacer kontynuowany pieszo po miasteczku.

GLOSSA – nazywana balkonem egejskim. Usytuowana na zielonym zboczu góry z widokiem na błękitne morze wyspę Skiathos i Evaia. Jest drugim co do wielkości miasteczkiem wyspy. Miasteczko istenieje od bardzo dawna, znaleziono dowody, że istnieje od epoki minojskiej.

Pierwsza nazwa miasteczka to „Knosa” na cześć Knosu. Z biegiem czasu nazwa zmieniła się na Glossa.
Słowo Glossa – z greckiego znaczy język – o obraz z góry na kształt portu, który przypomina język. Humorystyczna interpretacja mieszkańców dotyczy dawnej drogi z portu Lutraki na szczyt do Glossy, gdzie „wyjdzie ci język (glossa) na wierzch zanim dotrzesz na szczyt.

Mieszkańcy Glossy od wieków byli rolnikami zajmującymi się uprawą winorośli i najlepszych win, część z nich oddała swe życie morzu i statkom. Port w Lutraki był miejscem wyrobu małych łodzi i statków. Miasto Glossa należy zacząć zwiedzać od kościoła „Panagia Elevterotria”, tu trzeba zastawić swój pojazd i na pieszo zwiedzać miasteczko. Obowiązuje zakaz wjazdu na teren miasteczka, który nie dotyczy mieszkańców.

Wydarzenia kulturalne Glossy,odbywają się w sierpniu, naprzeciwko kościoła na terenie boiska szkoły. Wchodząc w głąb miasteczka zachwyca macedonski styl budowy domów. Dotrzeć można do placu „Luki”, gdzie wybierano przyszłe żony. Plac był jedynym źródłem wody dla miasteczka, więc chłopcy czekali tam na dziewczęta, które przychodziły po wodę.
Dalej, wspinając sie wąskimi uliczkami i schodami znajduje się patronacki kościół Glossy – Arhondikos Naos tis Kimisios tou Theotoku. Kościół ten zbudowany został pod koniec XIX w , zachwyca marmurowym ołtarzem z 1897, jego twórcą był Giorgios Kaparias.  Następny przystanek to „Pinakothiki”, jest to budynek, w którym mieści się zbiór cennych obrazów, podarunek Aleksandra Sideri. Obrazy A.Sideri są znane na całym świecie i znajdują się w wielu muzeach.

Po drugiej stronie uliczki od „Pinakothiki” znajduje się muzeum etnograficzne. Muzeum przenosi w inne czasy, budynek w którym się mieści jest jednym z najstarszych w miasteczku, a pokoje, wyposażenie i ozdoby dają obraz dawnych lat. Kontynuując wspinaczkę uliczkami Glossy dojść można do najwyższego punktu miasteczka. Tu mieści się także Muzeum Morskie. Podziwiając widok z tego najwyższego punktu miasta, ma się wrażenie, że Glossa to rzeczywiście balkon egejski.

Mahalas – to wioska tuż przy Glossie, zbudowana na stoku wzgórza, tak by była niewidoczna dla piratów. Zamieszkiwana była dawniej przez Turków. Wchodząc do wioski starym wybrukowanym traktem, ma się świadomość bogactwa i życia które kiedyś tu kwitło. Obecnie zobaczyć można kilka domów (wykupionych i odrestaurowanych przez cudzoziemców) i sporo ruin, które nadal wytrwale stoją, dając świadectwo istnienia dawnych czasów. Droga przez tę wioskeę doprowadzała pieszych do Lutraki(port). Oczarowuje piekno i dzikość tego miejsca, mieszkańcy nadmieniają o bajkowych elfach które się tu pojawiają.

Moni Taksiarhon (klasztor )- znajduje się 2,5 km od Glossa. Jest jednym z najpiękniejszych pomników czasów bizantyjskich w obszarze sporady. Założono tam klasztor w 1672, u wejścia do klasztoru znajdują się resztki ruin świątyni z 672 roku.

AGNONDAS – to małe miasteczko rybackie, znajduje się około 8km od miasta Skopelos. Posiada małą plażę, wdziera sie w głąb skał i stanowi spokojną ostoję. Przed kilkoma laty piękno tego miejsca znacznie uległo zmianie, pożar strawił całe zbocze lasu . Agnondas nadal pozostaje piękny, łódki rybackie, małe molo, plaża jak i restauracje tuż nad brzegiem dodają uroku temu miejscu. Ze względu na swe położenie, wykorzystywany jest jako port zastępczy dla dużych statków, gdy wyspę nękają silne wiatry. Swą nazwę wzięło po olimpijczyku – Agnonta lub Agnon, który w 569 roku wygral bieg. Agnondas to również początek lub koniec pieszych wycieczek. Tuż obok znajduje się Amarandos – polna droga, która prowadzi do ścieżki w lesie i na malowniczą skalę z trzema sosnami.

PANORMOS – małe miasteczko położone 16 km od miasta Skopelos. Zbudowane tuż nad brzegiem plaży. Jest to jedna z największych, pięknych i najczęściej odwiedzanych plaż. Zachwyca tam zachód słońca. Plaża wyłożona jest drobnymi kamyczkami a głębokie, chłodne morze turysta doceni w upalne dni. Panormos posiada naturalny port-blo, gdzie jachty czy jednostki pływające znajdą schronienie podczas sztormu. Miasto posiada pozostałości murów obronnych z okresu starożytnej Akropoli. Niestety niedostępne obecnie dla turystów. Panormos leży w środku wyspy. Rozbudowany w latach siedemdziesiątych zapewnia zaplecze gastronomiczne w postaci kilku restauracji tuz przy plaży, posiada hotele, studia mieszkalne, czy pokoje do wynajęcia. Zapewnia spokojne wakacje dla tych którzy chcą mieszkac blisko morza i wypocząć. Posiada supermarket, punkt wynajmu motocykli i samochodów, przystanek autobusowy. Z Panormos można zacząć wycieczki piesze w głąb wyspy, zbierając zioła na wzgórzach.

PLAŻE NA WYSPIE

Plaże Skopelos są jednymi z piękniejszych plaż Grecji. Prawie wszystkie znajdują się po południowo-zachodniej stronie wyspy. Zachwycają zachody słońca na tych plażach, każda ma swój niepowtarzalny urok i piękno. Są tu plaże piaszczyste, żwirowe, kamyczkowe, skaliste. Splot zieleni lasu sosnowego z lazurowym kolorem morza zapiera dech w piersiach.

Najpopularniejsze plaże:

Ammos – w porcie miasteczka, piaszczysta, zorganizowana.

Plakies i Mylos – stary port, tuż za kościołem Panagica tu Pyrgu. Plaża ze średniej wielkości kamieniami, niezorganizowana.

Glyfoneri lub Agios Konstantinos – ok 3 km od miasteczka, pieszo 40 minut, samochodem 10 minut. Plaża piaszczysto-kamienista (drobne kamyczki), częściowo zorganizowana. Posiada kilka leżaków i parasoli, mała przebieralnia na plaży. Możliwość zaopatrzenia się w wodę pitną i inne napoje w małej restauracji przy plaży.
Plaża polecana rodzicom z dziećmi, ponieważ, nie ma gwałtownych zmian głębokości.

Glysteri – 5 km od miasteczka. Plaża z drobnymi kamyczkami, niezorganizowana.

Stafylos – oddalona 4km od miasteczka, można się na nią wybrać spacerem, starą trasą przez gaje oliwne.
Plaża piaszczysta, z obu stron otoczona skałami. Zorganizowana w leżaki, parasole i mały bar.

Welanio – to plaża, którą można odnaleźć idąc do końca plaży Stafylos. Plaża jest duża, piaszczysta, nie jest zorganizowana. Pierwsza część jest dla wszystkich, natomiast za ogromną skałą, która dzieli tę plażę, zaczyna się plaża dla nudystów.

Amarandos – tuż przed Agnontas jadąc od strony Stafylos polna droga, która doprowadzi do skalistych brzegów i plaż Amarandos. Skaliste brzegi nadają się wspaniale do nurkowania i pływania. Polecana wszystkim, którzy szukają spokoju (nie jest aż tak popularna), polecana odważnym. Plaża niezorganizowana. Swą popularność zawdzięcza kawałkowi skały, który wciska się w morze, uroku dodają trzy sosny na szczycie, zieleń, lazur i błękit morza wokół. Tu nakręcono kilka ujęć z musicalu „Mamma mia”. Uwaga na jeżowce, kochają skaliste wybrzeże.

Limnonari – położona 9,5 km od miasteczka Skopelos (1,5 km od Agnonda). To plaża wciśnięta w głąb lądu. Posiada skaliste brzegi a zaskoczeniem jest plaża o bardzo drobnym, jasnym piasku. Można powiedzieć jedyna taka na wyspie. Plaża jest zorganizowana, w pobliżu są restauracje. Autobus zatrzymuje się w Agnondas i dalej można pokonać trasę pieszo (1,5 km).

Adrines – zaledwie pół kilometra od Panormos. To kilka małych plaż położonych w cieniu sosen. Dwie z tych plaż zagospodarowane są i zorganizowane przez hotel tuż przy plażach. Do mniejszych, niezorganizowanych prowadzą ścieżki. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych i nurkowania.

Milia – polożona 19km od miasteczka Skopelos, jest największa plażą na wyspie. Plaża żwirowo-piaskowa, częściowo zorganizowana, posiada bar i restauracje. Turkusowo –zielono – błękitne morze, skradnie turystom serca, przecudne zachody słońca pozostaną pamięci na zawsze… W niedużej odległości od plaży, w głąb morza widnieje mała wysepka -Dasia- cała zielona.

Kastani – to plaża najbardziej znana na wyspie z powodu ujęć do filmu „Mamma mia”. Znajduje się 21 km od miasteczka Skopelos i kilometr od plaży Milia. Jest to plaża piaszczysta, w pełni zorganizowana – leżaki, parasole, mały beach bar.Dla zmotoryzowanych istnieje duży parking, dla tych którzy przyjadą autobusem – przystanek – przy centralnej drodze wyspy.

Hovolo – jest plażą piaszczystą, która swój początek bierze od plaży w Elios. Jest to plaża niezorganizowana. Po drugiej stronie skały znajdują się małe zakątki plażowe. Zachwyca lazur i przezroczystość wód. Miejsce stworzone do nurkowania z maską.

Armenopetra – plaża położona 26 km od miasteczka Skopelos, tuż za miasteczkiem Elios. Znaki drogowe ułatwią znalezienie tej plaży. Jednak trzeba uważać na wąską drogę – ogrodzone siatką posiadłości robią z niej wąski przejazd. Plaża jest piaszczysta i niezorganizowana.

Agios Ioannis tou Kastri – to plaża u podnóża kościółka, jednego z bardziej znanych dzięki filmowi „ Mamma mia”. Dojazd możliwy jest jedynie własnym autem. Znaki drogowe poinformują jak tam dojechać. Uwaga!!! Trasa jaką trzeba pokonać, by dotrzeć na miejsce (ok.7 km) jest bardzo wąska i kręta. Na miejscu znajduje się małe bistro. Plaża jest zorganizowana, z kamyczkami i skałami. Stworzona do podwodnych odkryć.

Perivoliu – to plaża położona 35km od miasteczka Skopelos i 4km od miasteczka Glossa. Dojazd tylko własnym autem. To jedna z nielicznych plaż po północno-wchodniej części wyspy. Plaża piaszczysto-żwirowa z małymi kamyczkami. Schodząc w dół i można dojść do małej jaskini. Plaża niezorganizowana. Idealna do nurkowania.

Pethameni – znajduje się za plażą Perivoliu. Dojazd własnym autem. Są znaki drogowe, które doprowadzą do tej plaży. Dochodzi się do niej ścieżką wśród zieleni. Plaża jest piaszczysta, niezorganizowana.

Hondrogiorgis – plaża położona w pobliżu plaży Perivoliu. Dojazd własnym autem. Znaki drogowe doprowadzą turystę w to miejsce. Plaża z drobnymi kamykami, niezorganizowana.

Lutraki – to plaża w porcie miasteczka Loutraki. Jest dużą plażą z drobnymi kamyczkami. Plaża ta leży po prawej stronie portu, natomiast po lewej, na drugim krańcu portu znajduje się mały piaszczysty kawałek plaży nazywany – „Ta loutra tis Afroditis”- tzn. łaźnia Afrodyty.

Vathia – plaża z małymi kamyczkami, rzadko uczęszczana z powodu swej lokalizacji i polnych, ubitych dróg, które do niej prowadzą. Jest plażą na północno-wschodniej części wyspy. Plaża niezorganizowana, znajduje się tu największe składowisko drewna wymytego i wyrzuconego przez morze. Dojazd własnym środkiem transportu. Sugerować się trzeba tablicami informacyjnymi na Kalogeros.

KUCHNIA WYSPIARZY

Najbardziej znane dania greckie wśród turystów to: sałatka grecka, tsatsyki, pita z gyro, musaka. Kuchnia grecka jest niepowtarzalna głównie dlatego, że używa świeżych produktów. Gaje oliwne dają oliwę z oliwek, same oliwki są robione na wiele sposobów -w zalewie solnej, w zalewie octowej, są czarne oliwki, są zielone. Każdy zakątek Grecji to świeże przyprawy takie jak oregano, liść laurowy, tymianek, rozmaryn czy szałwia. Śniadanie na wyspie dobrze zacząć od świeżego soku z pomarańczy lub sałatki z arbuza czy melona. W każdej kawiarni czy tawernie spróbować można typowego przysmaku wyspiarzy – skopelitiki tyropita.To nic innego jak zawinięte w cienkie ciasto ser kozi czy feta. Usmażona i zwinięta, na talerzu przypomina ślimaka. Tyropita z serem jest najpopularniejsza, ale spotkać można różne nadzienia: z serem i pomidorem, z szynką i serem, z cebulą i serem. Istnieje też słodka odmiana z nadzieniem budyniowym, posypana cukrem pudrem i cynamonem.

Na wyspie znajduje się mnóstwo tawern-restauracji, gdzie można zjeść bardzo smaczny obiad. Większość restauracji na wyspie to rodzinne biznesy, można rozsmakować się w potrawach gdzie przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.Zielona wyspa obfituje w domowe ogródki warzywne czy sprzyja hodowli kóz. Będąc na Skopelos warto spróbować koziny. Koza stifado – to koza zapiekana w sosie pomidorowym z małymi cebulkami. Koza lemonato – zapiekana w sosie cytrynowym zazwyczaj z ziemniakami. Nawet osoby, które nie przepadają za tym mięsem będą zaskoczone smakiem. Kozy na wyspie hodowane są na wolności, nie są sztucznie karmione tylko na pastwiskach, które są porośniete ziołami, wszystko to daje niepowtarzalny smak mięsu. Ciekawostką jest, że kozy żyjące na wyspie piją wodę morską.

Popularną potrawą grecką jest musaka. To grecka lazania,składająca się z przesmażonych medalionów ziemniaków i bakłażanu, z mięsa wołowego lub jagnięcego polana sosem beszamelowym. Serwowana również w glinianych garneczkach. Warto spróbować dolmadakia, to liście winogron nadziane ryżem i polane sosem cytrynowym. Nie można ominąć tsatsyków, to dip jogurtowy z czosnkem i ogórkiem. Kolokythokeftedes – to kotleciki z cukini.
W czasie lata, przysmakiem są również kwiaty cukini nadziewane ryżem, albo smażone w panierce. W kuchni greckiej znaleźć można wiele owoców morza.

Ośmiornica – zazwyczaj upieczona, może być przyrządzona „stifado”, czyli w sosie pomidorowym i w małych cebulkach. Kalmary – smażone lub pieczone nadziewane np. serem. Ryby zazwyczaj pieczone są na węglach, podają je w całości z głową. Zazwyczaj razem z rybką podawany jest sos z oliwy zaprawiony prostymi przyprawami i cytryną. Małe rybki jak gawros, smaży się i je w całości jak chipsy. Spróbować należy krewetek, małż, homara. Ten ostatni jest przepyszny i niestety drogi.

Kuchnia grecka poleca również pitę z gyro lub suvlaki, to grecki kebab. Pita – okrągły chlebek, na którym położone są tsatsiki, cebulka, pomidor, ziemniaki smażone i do wyboru albo z szaszłykiem wieprzowym, z kurczaka, czy z mięsem zapiekanym na ruszcie.

Jeżeli chodzi o napoje, do wyboru są zimne piwa, wina białe, różowe i czerwone – te ostatnie mogą być albo wytrawne albo słodkie.W tawernach prócz zabutelkowanych win można zamówić wino w karafce, jest o wiele tańsze .Pół lita takiego wina to koszt ok. 4-5 euro. Będąc w Grecji należy skosztować ouzo z dodatkiem dwóch lub trzech kostek lodu i odrobiną wody, by ten mocny drink rozcieńczyć.

Na wyspie popularne jest „cipuro”– to bimber z winogron lub ze śliwek. Występują dwie odmiany; z anyżkiem, w smaku podobne do ouzo i bez anyżku. Ten trunek zamawia się w karafce lub w buteleczkach 25ml. Można pić z dwiema kostkami lodu i lekko rozcieńczyć wodą. Cipuro to mała wyspiarska tajemnica. Otóż w niektórych restauracjach, zamawiając ten trunek zostanie się obdarowanym przekąskami. Przekąski te to potrawy rybne i róznego rodzaju dipy. Każda następna kolejka tego trunku to nowe przekąski na stole.

Po posiłku w restauracjach możecie być poczęstowani świeżymi owocami, np. arbuzem, albo jogurtem z miodem lub jakimś ciastkiem. Zazwyczaj ten poczęstunek trafia na wasz stół w momencie gdy prosicie o rachunek. To darmowy poczęstunek, forma wdzięczności ze wybraliście właśnie tę restauracje ale także zwyczaj Greków żeby coś słodkiego przekąsić po posiłku.

Jeśli ktoś lubi słodycze musi skosztować baklawa, kadaifi, xamalia czy napić się kawy na zimno – frappe lub freddo.
Prawdziwą gratką dla turystów są kozie sery: galotyri, katiki, mycithra czy feta.

Skopelos to również plantacje śliwek. Polecane są śliwki suszone, marmolady ze śliwek czy całe śliwki w zalewie syropowej. Na wyspie spotkać można wiele dań, gdzie ten owoc występuje.

Wieczorami przyjemnie wypić lampkę wina czy mojito w jakiejś kawiarence czy barze. W wielu restauracjach prócz uczty dla żołądka będzie można posłuchać greckiej muzyki na żywo. Nie ma uczty greckiej bez tańców i śpiewów.

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE

Dla osób lubiących spacery to idealne miejsce. Jeszcze przed pojawieniem się dróg asfaltowych całą wyspę pokrywał szlak ścieżek.Kiedyś wykorzystywany częściej, teraz to turystyczna atrakcja. Można zakochać się w zapachach wyspy i jej krajobrazach. Spacerowicz nie może zapomnieć o wodzie pitnej, odpowiednim nakryciu głowy i obuwiu sportowym. Można poruszać się za pomocą autobusów lokalnych. Przystanek autobusowy jest tuż przy porcie, tu także jest postój taksówek. Można wynająć rower, jednak trzeba uważać bo teren jest górzysty.
Można również wynająć quada, samochód czy skuter, niestety potrzebne do jazdy będzie prawo jazdy kat.A. Wszystkie biura wynajmu są usytuowane na wylotowych uliczkach z miasteczka.
Wyspa nie jest duża, to jakieś 40 km dróg asfaltowych. Przy wynajmie nie naliczane są kilometry jakie turysta przejedzie autem. Grecy najczęściej nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, więc trzeba uważać na nieprzestrzeganie „stopu” czy wyprzedzanie na zakręcie. Na znak, że chcą się zatrzymać włączają światła awaryjne, rzadko używają kierunkowskazu. Trąbią do siebie gdy chcą się przywitać z innym kierowcą lub pieszym.
Drogi na wyspie są w dobrym stanie, jednakże są kręte i wąskie, to nie pozwala na szybką jazdę.  Jeżdżąc po wyspie zauważyć można na poboczu małe kapliczki, to ku przestrodze i ku pamięci kogoś, kto tam zginął albo był szczęściarzem i wyszedł cało z kolizji.

Jeżdżąc skuterem trzeba pamiętać o kasku a kierowcy aut o zapiętych pasach.

MAŁY SŁOWNIK

Tłumaczenie polskie Tłumaczenie greckie
Grecja Ellada
Polak Polonos
Dzień dobry Kaliméra
Dobry wieczór Kalispéra
Do widzenia Adio
Dobranoc Kalinichta
Dziękuję Efcharistó
Dziękuję za pomoc Efcharistó ja ti wojíthja
Przepraszam Signomi
Tak Ne
Nie Ochi
To Afto
Tamto Ekino
Chciałbym Thelo
Tanie Ftino
Drogie (Ine) Akrivo
Pan Kirijos
Pani Kirija
Co to jest? Ti ine afto?
Ile to kosztuje? Poso kostizi?
Rozumiesz? Katalawenis?
Nie rozumiem! Den katalaweno!
Dlaczego? Jati?
Tutaj Edo
Tam Eki
Blisko Konda
Daleko Makrja
Prosto Eftija
Na prawo Deksia
Na lewo Aristera
Gdzie jest? Pu ine?
Tłumaczenie polskie Tłumaczenie greckie
Jeden Ena
Dwa Dio
Trzy Tris
Cztery Tesseris
Pięć Pende
Sześć Eksi
Siedem Efta
Osiem Ochto
Dziewięć Enja
Dziesięc Deka
Sto Ekato
Tysiąc Chilia
Godzina I ora
Minuta To lepto
Dzień I mera
Tydzień Ewdomadas
Miesiąc Minas
Rok To etos, o chronos
Dziś Simera
Wczoraj Chtes
Jutro Awrjo
Smacznego Kali orexi
Na zdrowie Yia mas
Jestem głodny Pinao
Dobre jedzenie Oreo fagito
Proszę o: Ja mena parakalo:
Piwo Bira
Wino Krasi
Sałatka grecka Horiatiki
Jajecznica Awga tiganita
Ryba Psari
Kawa Kafes
Herbata Caj
Mleko Ghala
Cukier Zachari
Sok pomarańczowy Portokolada
Woda Nero
Sól Alati
Pieprz Piperi
Oliwa Ladi
Ocet Ksidi
Lody Paghoto
Proszę o rachunek Ton logariasmo parakalo
Chleb Psomi
Sok owocowy Chimos
Miód Meli
Banany Bananes
Melon Peponi
Czy mogę zapłacić kartą? Pistotiki mu karta?
Hotel Ksenodohijo
Plaża Paralia
Morze Thalassa

JAK SIĘ DOSTAĆ NA WYSPĘ

Oto strony firm morskich które pływaja na Skopelos:

www.openseas.gr -rozkład statków z Volos, Agios Konstantinos, Madoudi(Evia), Kymi(Evia),Skiathos, Glossa Skopelos

www.hsw.gr – rozkład statków i szybkolotów z Volos , Agios Konstantinos i Thesaloniki

www.anes.gr – rozkład statków z Volo, Madoudi i Glifa

www.sne.gr -rozkład statku z Kimi(Evia)

www.afd.gr -rozkład szybkolotów z Volos i Agios Konstantinos

PRZYDATNE TELEFONY

+30-kierunkowy do Grecji

Ośrodek zdrowia
+30 2424022222

Straż Morska
+30 2424022180

Gmina
+30 2424022240,2424022205

Policja turystyczna
+30 2424022235

Straż pożarna
+30 2424023199

Leśnictwo
+30 2424022202

Lekarz-prywatna klinika
+30 2424024555,+30 6999924555